Jak se poslanci neodkopali aneb z vratky ze Senátu se stala zvratka

Před poslední schůzí Sněmovny v tomto volebním období školské odbory stále doufaly, že schválení vládní novely zákona o pedagogických pracovnících má naději. Náš optimismu nebyl planý. Jednali jsme s kolegyní – místopředsedkyní Markétou Seidlovou takřka se všemi zástupci poslaneckých klubů napříč politickým spektrem a docházeli ke vzácné shodě, jak je důležité, aby započatý pozitivní vývoj v odměňování ve školství pokračoval. Shodovali jsme se i v tom, že priorita vzdělávání rozhodně nemůže být prioritou jen na jedno volební období, a že právě novela zákona je dobrým řešením. Vždyť její přijetí by naprosto smysluplně umožnilo zohledňovat vývoj ekonomiky, aby nebyly platy učitelů do budoucna vůči průměrné mzdě podhodnocené. Navíc by zajistila jejich dlouhodobou předvídatelnost. Také by garantovala, aby plat začínajících učitelů odpovídal 100 procentům průměrné mzdy a urychlil by růst učitelských platů v prvních 10 letech praxe

Je velká škola, že k jejímu schválení chyběla nakonec vůle vládních stran a s podporou poslanců KSČM znemožnily projednání této tzv. senátní vratky. Ale buďme přesní, poslanci zákon nezamítli, jen nepodpořili záměr opozice na předřazení tohoto bodu na schůzi Sněmovny. Tím je však obrazně řečeno vymalováno, protože zákon se bez tohoto předřazení nestihne do voleb projednat. Takže viníkem není nikdo jiný než neúprosný čas?

Paradoxem přitom je, že se jedná o zákon, byť mírně změněn, z dílny ministra školství Plagy. Na jakou bariéru tedy ve vlastní straně narazil? Budou to nyní z mé strany spekulace, ale asi nebudou pravdě daleko. Za prvé může jít o reálnou obavu ministryně financí, která nechce prohlubovat deficit státního rozpočtu i když by pro zákon zvedla ruku opozice. Za druhé si nepřeje, aby zásluhu nad jeho přijetím si přisvojila i strana, která nejvíce leží vládní koalici v žaludku. Za třetí, po volbách může být lepší šance prioritu školství prodat. To, že s ní současná vládní strana ANO počítá, bylo jasné na posledním jednání školské tripartity, kdy jsme se s ministrem Plagou shodli na řešení, že pokud neprojde návrh na plošné přidání 3000 korun pro všechny zaměstnance veřejné sféry, bude pro pedagogy požadovat navýšení platů o 5%. Při růstu platů učitelů jen o tři procenta by se trend, který vláda nastolila, zastavil!

František Dobšík,

předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství