Korunovace Zlatého Ámose v přímém záběru

Vítězem 28. ročníku ankety Zlatý Ámos se stal Tomáš Pírek ze Základní školy U Krčského lesa v Praze.  Zároveň získal sympatie žáků soutěžících škol a odnesl si i titul Dětský Ámos.

Protože však v době covidové nebylo možno uspořádat tradiční veřejné klání finalistů a vše se odehrávalo on-line, slíbili pořadatelé, že slavnostní korunovaci letošních Ámosů uspořádají, až to pandemická situace dovolí. A slib splnili. Korunovace vítězů 28. ročníku byla veřejná a proběhla 27. srpna kousek za Prahou, v zahradě zámku Berchtold. 

Kromě zlatého Tomáše Pírka byl korunován také Ámos fyzikář. Ze všech nominovaných ho vybrali zaměstnanci společnosti ČEZ, která je dlouhodobým partnerem ankety. Letos se jím stal Leoš Baroň, ze SOŠ EDUCA Pardubice v Rybitví.

Diváci dětského programu České televize ČT: D volili Ámose sympaťáka. Nejvíc hlasů získal Jan Vávra z VOŠ a SŠ pedagogické v Litomyšli.

Novou kategorií pro tento ročník byl Dálkový Ámos pro nejoblíbenějšího online učitele. Patronem této kategorie je Nadace České spořitelny a Klub Zlatých Ámosů. Titul Dálkový Ámos patří Pavle Vopatové ze ZŠ a MŠ Meziboří.

A ještě jedna novinka obohatila korunovaci. Speciální cenu a titul Lipový Ámos převzala Kateřina Hovorková z divadla Spejbla a Hurvínka. Víc, než jménem ji diváci znají jako Bábinku, která je učitelkou. „Cenu dostala zcela zaslouženě, do ankety ji přihlásili diváci a na její podporu sehnali i potřebných 100 podpisů,“ vysvětlil zakladatel a ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal.

Red+ZA