Vláda na školství zatím nezapomíná

Předseda vlády Andrej Babiš přijal v pátek 12. ledna ve Strakově akademii předsedu školských odborů Františka Dobšíka, místopředsedkyni Markétu Seidlovou a předsedu Vysokoškolského odborového svazu Petra Baierla. Tomuto setkání byl přítomen také ministr školství Robert Plaga.

Při této příležitosti předali zástupci školských odborů předsedovi vlády Petici za kvalitní podmínky pro vzdělávání, kterou od jejího vydání v říjnu loňského roku podepsalo 23 058 lidí. Nicméně hlavním důvodem setkání bylo navyšování peněz do školství. Podle slov Andreje Babiše považuje současná vláda vzdělávání a školství za jednu ze svých priorit. Přislíbil, že platy učitelů by měly podle plánu do konce volebního období vzrůst na 150 procent současné průměrné mzdy.

Plán na postupné navyšování rozpočtu na platy počítá s tím, že v roce 2021 dosáhne průměrný plat učitelů 46 000 korun a nepedagogických pracovníků 22 700 korun. V letošním roce se předpokládá růst platů u pedagogů přibližně o 3 500 korun a u nepedagogických pracovníků o 3 000 korun.

Ve svém programovém prohlášení hovoří vláda i o dalších bodech, které se týkají vzdělávání a školství v České republice. Jedná se například o podporu technického školství, o optimalizaci soustavy vysokých škol, omezení nadbytečné byrokracie či o úpravu Rámcového vzdělávacího programu, kde je zapotřebí především posílit výuku jazyků, informačních technologií a technického vzdělávání.

sla

Leave a Reply