Nebojte se hájit svá práva:
Pokud má zaměstnanec podezření, že jeho pracovní poměr byl rozvázán neplatně, má právo podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi u příslušného okresního soudu. Soud přezkoumá návrh zaměstnance, a pokud zjistí důvody pro určení neplatnosti, výpověď označí za neplatnou.
Případ paní učitelky Veroniky je ukázkou i inspirací pro ty, kteří váhají obrátit se na soud, mají-li podezření, že jim byla dána nespravedlivá výpověď. Paní učitelka se měla dopustit 11 skutků, které byly podle její nadřízené tak vážné prohřešky porušení pracovních povinností, že se staly důvodem k výpovědi. Mezi jedny z nich například patřilo nevhodné chování v šatně MŠ před přítomnými rodiči nebo konzumace oběda v prostorách jídelny MŠ, který údajně neměla zaplacený, či nepravdivé tvrzení, že nezapsala docházku dětí. Dnes má rozhodnutí okresního soudu potvrzené dvakrát – okresním i krajským soudem –, že její výpověď byla neplatná.
Týdeníku ŠKOLSTVÍ paní učitelka Veronika (nechce z osobních důvodů uvádět své jméno) odpověděla na otázky:
Obvinit učitele z takového množství „důvodů“, které spíše svědčily o šikanózním a účelovém tlaku, mělo za cíl donutit vás k odchodu ze zaměstnání. To muselo být stresující. Jak jste celou situaci zpočátku vnímala?
Zpočátku jsem cítila strach, napětí, bezmoc. Věděla jsem, že jsem se žádných závažných přestupků nedopustila, že za vším stojí kolegyně, která pana ředitele ovlivňovala a sama se nechovala ukázkově. Vnímala jsem křivdu – být obviněna a pranýřována kvůli bagatelním či nepravdivým důvodům. Právě ty lži, účelové výtky a také velká podpora rodičů mě donutily k podání žaloby. Dnes jsem ráda, že jsem do toho šla i přes velmi nepříjemný pocit stanout před soudem.
Co vás nakonec vedlo k tomu, že jste se rozhodla bránit se soudní cestou?
Bránit se soudní cestou – učitel se může domáhat svých práv na ČŠI a Inspektorátu práce. To jsme nejprve chtěli, jenomže obě instituce se do školy nahlásily předem a ONA paní učitelka sepsala lživou a pro mne velmi ponižující petici proti mně – např. že jsem pomlouvala kolegyně, nestarala se o děti, snižovala autoritu učitelů. Toto dokonce nechala podepsat kolegyně, i když zaujaté. Proto jsem viděla jedinou možnost dopátrat se pravdy soudní cestou: a tam byli opravdu lidé na svém místě.
Využila jste jako členka odborů možnost využít služby advokáta, které prostřednictvím pojišťovny DAS poskytuje ČMOS pracovníků školství. Jak tuto službu hodnotíte?
Se službami advokáta mám velmi dobrou zkušenost. Museli jsme jednat rychle. To mi pomohl předseda Mgr. Jiří Sixta, předseda krajské organizace ČMOS pracovníků školství, a velmi dobré a rychlé rady poskytli přímo právníci ČMOS JUDr. Zdena Krámská a Mgr. Martin Kaplán. No a konečně rychlé jednání DAS, mohla jsem si sama zvolit advokáta, který mě bude zastupovat. Veškerá práce ČMOS, DAS a jejího advokáta JUDr. Aleše Tolnaye byla úžasná a všem vděčím za mnoho. Pomohli mi očistit moje jméno.
O komentář jsme požádali i advokáta vyhraného sporu JUDr. Aleše Tolnaye
Pane doktore, jak náročné je dokazování neplatnosti výpovědi s tak velkým počtem výtek, i když je zřejmé, že nejde o závažné porušení pracovněprávních předpisů?
Bohužel skutečnost, že výtky, které byly předmětem sporu paní Veroniky se zaměstnavatelem, nejsou závažným porušením pracovněprávních předpisů, případně že se vytýkané skutečnosti vůbec nestaly, nebylo možno a priori považovat za zřejmě neoprávněné. Bylo ale nutno skutečně každý z 11 tvrzených skutků velmi podrobně analyzovat a ke každému předkládat důkazy, které jej buď popírají, nebo relativizují.
Dokazování proto bylo velice obsáhlé a vyžadovalo skutečně nadstandardní dobu přípravy s klientkou. Samotné projednání věci soudem potom bylo taktéž dlouhé a soud se byl nucen věcí zabývat v rámci několika ústních jednání, při kterých bylo vyslechnuto mnoho svědků a bylo provedeno mnoho dalších důkazů. Velice oceňuji vůli a odhodlání paní Veroniky očistit své jméno a prokázat, že tvrzené skutky byly pouhou záminkou s cílem ukončit pracovní poměr takovýmto způsobem. Jsem rád, že paní Veronika ve svém odhodlání vytrvala.
JANA KAŠPAROVÁ