Zlatým Ámosem 2021 Tomáš Pírek

Vítězem 28. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky a držitelem titulu Zlatý Ámos 2021 se stal Tomáš Pírek ze Základní školy U Krčského lesa v Praze. Zároveň získal i sympatie žáků soutěžících škol a odnesl si i titul Dětský Ámos.

Šest finalistů se v pátek 26. března, tradičně před březnovým svátkem učitelů, utkalo v posledním kole klání o pomyslnou korunu krále českých učitelů v několika disciplínách. Bohužel to nebylo před plným sálem jako v minulých letech, ale prostřednictvím sociálních sítí. Některé úkoly si finalisté mohli připravit předem, ale čekalo je také překvapení, na němž se podílel i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. A tak museli například odhadnout, který předmět měl rád na ZŠ, čím se může naše školství pochlubit nebo co by si s nimi zatančil na kantorském bále. Během jedné minuty museli také naučit diváky něco ze svého oboru tak, aby na to nikdy nezapomněli. Vzhledem k současné epidemické situaci a uzavřeným školám nechyběly ani ukázky online výuky. Kdo sledoval živé vysílání na YouTube, určitě potvrdí, že atmosféra finále byla navzdory tíživé epidemické situaci velmi optimistická a přátelská.

Porota v čele se známým psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým se radila na dálku a neměla to vůbec jednoduché. Ale jak se ukázalo, nakonec se shodla s hodnocením dětské poroty. Tomáš Pírek tak získal dva čestné tituly a stal se právem reprezentantem všech oblíbených učitelek a učitelů.

A co další Ámosové – specialisté…

Dlouholetý partner ankety společnost ČEZ volila už poosmé nejlepšího Ámose fyzikáře. Letos se jím stal Leoš Baroň, kterého do soutěže jako svého nejoblíbenějšího učitele přihlásili žáci SOŠ EDUCA Pardubice v Rybitví. „Klíčovou roli v tom, zda si dítě předmět oblíbí, hraje osobnost učitele či učitelky. Proto dlouhodobě podporujeme fyzikáře a fyzikářky, kteří tento obtížný předmět dokážou dětem představit poutavě a zažehnout v nich jiskru zájmu,“ říká členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková. S výhrou ČEZ Ámos je spojený finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun od Nadace ČEZ, právě na vybavení učeben technických předmětů.

Ámose sympaťáka volí diváci dětského programu České televize ČT: D. Nejvíc hlasů získal Jan Vávra z VOŠ a SŠ pedagogické v Litomyšli. Novou kategorií pro tento ročník byl Dálkový Ámos pro nejoblíbenějšího online učitele. Patronem této kategorie je Nadace České spořitelny a Klub Zlatých Ámosů. Titul Dálkový Ámos po zásluze patří Pavle Vopatové ze ZŠ a MŠ Meziboří.

„Jsem moc rád, že i přes komplikovanou situaci se nám podařilo 28. ročník ankety uspořádat a připomenout tak, že 28. březen je významný den – narození J. A. Komenského,“ řekl na závěr zakladatel a ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal. „Byla to i pro nás nová zkušenost. Už teď se všichni těšíme na nový ročník, na osobní setkávání s uznávanými učitelkami a učiteli a jejich žáky, protože anketa Zlatý Ámos je o nich a pro ně.“

Videozáznam finále je možné si prohlédnout na YouTube Zlatý Ámos.