Ministerstvo školství má ve svém plánu pro návrat žáků do škol, aby se výuka soustředila co nejvíce venku. Jednoznačně by nejideálnější byla možnost výuky ve školách v přírodě.
Nikdo zatím nezměnil ministerský pokyn, podle kterého by školy tyto pobyty mohly pořádat, ten sice platí od loňského srpna, jenže stále jsou zakázány ubytovací služby. Asociace dětské rekreace připravila manuál, podle kterého by mohly školní pobyty běžet celkem bez problémů. Čekají na posouzení na stole hlavní hygieničky. Situace je ve stavu, že „není rozhodnuto, že by to nešlo“, komentuje problém Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol. Ministr Robert Plaga hovoří o nutnosti naprosto jasných manuálů z dílny ministerstva zdravotnictví a hygienického pohledu. Inspirací by mohl být ten připravený Asociací dětské rekreace.
Školy v přírodě by podle slov předsedy ČMOS pracovníků školství Františka Dobšíka uvítaly i školské odbory, přimlouvají se za to, aby byly spolu se školními výlety povoleny ještě dříve, než se otevřou ubytovací zařízení. Mohlo by to výrazně odlehčit školám, aby se zde tolik žáků nepotkávalo v uzavřeném prostředí. Testování dětí by mělo proběhnout testem PSR před odjezdem.
S konkrétním požadavkem rozhodnutí o pořádání škol v přírodě vystoupil 12. dubna na jednání tripartity Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů. Pro Týdeník školství uvedl, že záměrem se zabývá už od léta loňského roku, tehdy byl dokonce i příslib ministryně financí Aleny Schillerové, že by vláda ČR na tento projekt věnovala z rozpočtu 1 miliardu korun
Bohumír Dufek
Podle Dufka však nebyla žádná odezva u ministra školství Roberta Plagy. Zdá se, že je nyní MŠMT školám v přírodě nakloněno, ale chce mít v rukách stanovisko ministerstva zdravotnictví a příslušných hygienických a epidemiologických institucí. Bohumír Dufek je přesvědčen, že pořádání škol v přírodě bude mít smysl, pokud by peníze na tento projekt věnoval náš stát, nikoliv rodiče.
Jana Kašparová