Svět distanční výuky: Co nabízí učitelům balíček Cisco Webex

Poslední měsíce přinesly rychlé rozšíření technologií pro vzdálenou výuku. Zároveň poskytly praktickou zpětnou vazbu od učitelů a vzdělávacích institucí, na jejímž základě se nabídky technologických řešení vyvíjejí. Podívejme se podrobněji na nový balíček Cisco Webex pro vzdělávání, který za cenu 2 dolary měsíčně na jednoho učitele přináší řadu nových možností a pomůže zajistit školám vzdálenou výuku. Díky dotacím ho školy mohou mít dokonce zcela zdarma.

Na jaře jsme nabídli učitelům náš videokonferenční software Cisco Webex s rozšířenými funkcemi bezplatně, abychom jim pomohli se zdárným zakončením školního roku. Ukázalo se, že spousta učitelů využívala také Webex účty zřízené zdarma na oficiální online stránce. Tato Free verze je limitována na 50 minut výuky a dává možnost připojit se až 100 účastníkům. Cisco proto připravilo speciální výukový EDU balíček s novými funkcemi, který tato omezení odstraňuje a navíc dovoluje například předat pořadatelství videokonference někomu dalšímu – to kdyby učitel v případě nepřítomnosti za sebe potřeboval zajistit zástup.

Rozšířené modely online učení a nové funkce Webexu

Videokonferenční řešení Cisco Webex je nyní také plně lokalizované do češtiny, přibyla možnost takzvaného „hard mute“ – jako učitel můžete v případě potřeby ztlumit mikrofony studentů. Ti pak například nemohou vstupovat do přednášky, dokud jim to sami nedovolíte. Protože se výuka přesunula do domácího prostředí, nezapomínáme ani na soukromí. Přidali jsme možnost nastavit si virtuální pozadí. Jak víme od učitelů, pouštět si žáky formou videa k sobě domů nemusí být vždy vhodné.  Kromě toho jsme podpořili i distanční výuku hudební výchovy, a to díky širšímu akustickému pásmu – Webex tak nyní umí přirozeně zprostředkovat zpěv nebo hru na hudební nástroje.

Ukazujeme učitelům a studentům, jak vypadá dnešní výukové prostředí

Kromě základních funkcí můžete využít další rozšíření videokonferenčního řešení – Webex Meetings a Webex Events, Webex Teams nebo Webex Trainings, kde lze pořádat různá cvičení, kurzy, setkávat se s rodiči a studenty, zvát hostující řečníky z celého světa a sdílet učební materiály. K dispozici je samozřejmě také nahrávání videokonference, aby bylo možné si přednášku zpětně pustit. Učitel získává také možnost rozdělit studenty do menších pracovních skupin, ve kterých je práce dynamičtější a komunikovat s nimi odděleně. V případě, že budete využívat Webex jako platformu, máte k dispozici centrální organizační prostředí a nepřetržitý přístup k podpoře. To znamená, že celé Webex řešení může spravovat jeden správce.

Kompletní videokonferenční balíček pro školy obsahuje všechny licence Webexu včetně těch pro hardwarové videokonferenční zařízení. Tato EDU licence stojí 2 USD za měsíc na jednoho učitele a lze ji financovat ze státních dotací – takzvané Šablony 2.0. Důležité je také zdůraznit, že za licenci platí pouze učitelé/zaměstnanci školy, kteří budou pořádat videokonference, studenti využívají služby Webexu zdarma.

Inteligentní řešení podporuje efektivní distanční a hybridní vzdělávání

Kvalitní vzdálené vyučování dnes vyžaduje mnohem více, než jen zapnutý mikrofon a video. K celému edukačnímu balíčku nabízíme registraci hardwarových zařízení, ať už to je interaktivní digitální whiteboard, na který můžete jako učitel psát poznámky a graficky doplňovat svůj výklad, nebo videokonferenční jednotky s kamerami, které budou sledovat váš pohyb, abyste mohli přirozeně vykládat a byli vždy v záběru. Studenti mohou společnou tabuli použít při skupinové práci a dopisovat na ni poznámky přímo ze svých počítačů, a tak se nápady neztratí v chatu. Vyvolat někoho k tabuli tak jde i na dálku.

Během tří dnů se zrodí komplexní vyučování na dálku

Vzhledem k nejistotě ohledně vývoje karanténních opatření jsme připraveni na to, že se do škol bude muset integrovat videokonferenční řešení pro výuku na dálku velice rychle. Maximální čas pro nasazení Cisco Webex jsou pouhé tři dny. Do této doby spadá také zaučení uživatelů, se kterým nám pomáhají naši partneři. Partnerské firmy jsou schopné školám dodat nejen potřebné IT, ale dokážou učitele naučit s ním pracovat. Je totiž třeba respektovat, že ne každý učitel je zběhlý ve využívání IT a může potřebovat odbornou asistenci.

Letos na jaře se 3x týdně konaly živé hodinové webináře, ve kterých jsme pomáhali školit učitele a zodpovídali jejich dotazy. Jsme připraveni tuto možnost nabídnout znovu, ukázalo se, že série těchto webinářů pomohla školám velmi rychle přepnout do režimu virtuální výuky a rychle se na ni adaptovat. To ukazuje i příklad Mělnické základní školy ERIZA, které Cisco Webex pomohl nejen pokračovat ve výuce navzdory pandemii, ale díky němu se řada dětí zlepšila i v přípravě, přístupu a komunikaci. Technická univerzita v Košicích, díky Webexu zvládla prakticky ze dne na den přejít na vzdálenou výuku, navíc jeho prostřednictvím organizuje i samotný chod celé instituce.

Učitelé a ředitelé potřebují někoho, na koho se mohou obrátit, kdo jim vše potřebné ohledně vzdálené výuky vysvětlí a pomůže zrealizovat, pokud si nevědí rady. Proto jsme zřídili speciální kontaktní e-mailovou adresu webexcz@cisco.com, na kterou se mohou obrátit se svými dotazy a problémy.

Ivan SÝKORA