Do Malé Úpy přijedete jednou a zamilujete si ji už napořád

Říká se, že kdo přijel na dovolenou do Malé Úpy, nejvýše položené obce v Krkonoších, chce se sem vracet. Propadne totiž kouzlu vesnice s čistým vzduchem díky nadmořské výšce 1050 metrů. Je tu klid a přece všechno, co k dovolené na horách patří, na dosah. Nad vsí se majestátně tyčí osm kilometrů vzdálená Sněžka, cíl mnoha výšlapů vášnivých i „svátečních“  turistů. Ať sem přijedete kdykoli v roce, můžete mít program stále nabitý.

Lákání na túry – pěší nebo cyklistické

Malá Úpa není konzumním sportovním střediskem s kýčovitou zástavbou, ale nabízí přesně to, proč se do hor začalo jezdit – možnost pohybu a odpočinku ve zdravém prostředí. To samo o sobě je atrakcí stále vzácnější. Tady se turisté, milující přírodu, mohou kochat několika způsoby.  Pro lidi méně pohyblivé jsou to takové horské lázně, jichž si dovedou užít ve dnech odpočinku i nároční sportovci. Je jedno, zda procházkami po mnoha značených trasách, anebo na sebe jen tak nechají působit kouzlo nekonečných luk místa, které je součástí Krkonošského národního parku.

Při takovém putování je vždycky kde se zastavit a občerstvit  v chalupách, rozesetých v krajině přesně tam, kde je zrovna potřebujete. Jejich architektura navíc lahodí oku. Zůstala taková, jak ji tu založili předci z Tyrol, Štýrska i Korutan v polovině 16. století.

Tomu odpovídá i ubytování v penzionech, chalupách a chatách a také jídelníček v restauracích, nabízejících spíše českou a tradiční krkonošskou klasiku. Oblíbené a velmi praktické je ubytování ve tříhvězdičkových Apartmánech, jen sto metrů od sjezdovky na Pomezkách.

Děti vítány

Malá Úpa je ideální pro jednotlivce, party i rodiny s dětmi, jimž tu nic nechybí. Mají zde dokonce svoji Pohádkovou stezku s deseti zastaveními, seznamujícími malé hosty s krkonošskými pohádkami plnými pestrých postav, o nichž si čtou na tabulích.

Když je zabolí nohy od běhání po mnoha zdejších hřištích nebo skákání na trampolínách, mohou se povozit ve vyhlídkovém turistickém vláčku Úpáčku, který přepravuje také mazlíčky, kočárky a kola.

S potomky se odsud jezdí na výlet do nedalekých Jánských Lázní jak kvůli Stezce korunami stromů v bezbariérovém areálu, tak do lanového centra a Baby parku.

Větší bezpečí je devízou Malé Úpy. Obec se nachází na samé hranici s Polskem a dojedou sem pouze auta turistů nebo rezidentů.

Nadšenci mohou vyrážet na túry i po polských stezkách a do dvou měst. Dá se tam vyrazit letním minicyklobusem Pašerák. Jezdí po trase Malá Úpa – Kowary – Karpacz – Szklarska Poreba – Harrachov.

 

Pěšky i na kole

Z osmi pěších tras vás ta nejdelší (14 km) dovede na Sněžku (z Malé Úpy  k ní vede pět různých tras). Při této se vychází ze Spáleného Mlýna a Lvím údolím dojdete až k úpatí nejvyšší krkonošské hory.

Nejkratší, dvoukilometrová, vede z Pomezních Bud přes Rotterovy boudy ke kostelu sv. Petra a Pavla, barokního symbolu Malé Úpy. Podnět k jeho stavbě dal při návštěvě Malé Úpy tehdy budoucí císař Josef II. v roce 1779. Odměnou za absolvování této trasy jsou vyhlídky na zdejší krajinu a na Sněžku.

Horští cyklisté si vybírají ze šesti tras (nejdelší má 36 km) a dvou vedoucích přes Polsko (50 a 90 km). Na tu nejkratší okolo Kraví  Hory se lze vydat i s dětmi. Má 3,5  kilometru, je nenáročná a nabízí dvě zastavení na Pohádkové stezce. Těžký, s pořádným stoupáním a ne nejdelší, je výšlap na Jelenku, což je chata  v polovině cesty na Sněžku.

(K dispozici je i půjčovna elektrokol).

 

Maloúpské tisícovky

Jednou ze zábavních disciplín je tu také sběr tisícovek, což jsou razítka v průkazu každého, kdo zdolá deset vrcholů vyšších než 1000 metrů, nacházejících se v okolí.

  1. Sněžka 1603 metrů
  2. Svorová hora 1410 metrů
  3. Tabule 1282 metrů
  4. Čelo 1269 metrů
  5. Lysenčinská hora 1188 metrů
  6. Dlouhý Hřeben 1085 metrů
  7. Kraví hora 1072 metrů
  8. Haida 1002 metrů
  9. Jelení hora 1172 metrů
  10. Pěnkavčí vrch 1105 metrů

 

Zábava po celý rok

Splynout s místními obyvateli pomáhá pestrá nabídka tradičních zábav v Malé Úpě od ledna do prosince. Zajímavá je nabídku Galerie Celnice, která slouží jako kulturní a komunitní multimediální centrum. Pořádá výstavy fotografií, cestovatelské přednášky, přednášky o přírodě od KRNAPu, vzdělávací pořady, filmy naučné i zábavné, výtvarné dílny a další kulturně sociální počiny z Čech i Polska.

V prosinci se do galerie například sjíždějí na mezinárodní festival milovníci outdorových filmů.

Kalendář maloúpských akcí je velmi pestrý. Děti se každý rok těší na zářijové Krakonošovy toulky aneb Den plný pohádek.

V září se na parkovišti v Celnici ucházejí kuchaři o cenu za nejlepší krkonošskou polévku v soutěži Maloúpská vařečka. Turisté se zase seznámí s krkonošskými specialitami.

Říjnové zvěřinové hody spojené s Drakiádou se pořádají v okolí kostela sv. Petra a Pavla.

Prosincové tradice v Malé Úpě nabízejí rozsvěcení vánočního stromu na Pomezních Boudách nebo Bowling cup Malá Úpa. A to je jen zlomek akčního kalendáře malé vesnice s velkým srdcem, otevřeným pro všechny, kdo sem zavítají. Více na www.malaupa.cz

Olina Táborská