Pít, či nepít aneb Jak (ne)zdravě žít

Pít, či nepít aneb Jak (ne)zdravě žít

Řekni mi, co piješ, a já ti povím, jak žiješ. Energetické nápoje, podobně jako psychoaktivní látka HHC, zamotávají v poslední době hlavu mnohým školákům a rodičům, ale i učitelům a politikům. Jejich nadměrné a návykové užívání neprospívá zdraví.

Výživoví odborníci varují

Energetické nápoje nejsou u nás žádná novinka. V posledních měsících jejich nabídku lavinovitě válcuje americký nápoj Prime Energy. Na trh jej uvedli před dvěma lety světoznámí influenceři – herec Logan Paul a youtuber KSI. Okamžitě se stal vítězným hitem sociálních sítí. Jeho počáteční cena se u nás houpala kolem dvou stovek korun. V jedné plechovce obsahuje 200 miligramů kofeinu, což představuje čtyři šálky kávy nebo dva Red Bully či šest plechovek Coca-Coly. Zejména žáci základních škol se do něj bezmezně zamilovali. Stal se jejich statusovým symbolem. Výživoví odborníci však varují. „Energetickým drinkům by se děti měly obloukem vyhýbat. Mohou vést k nezvratným zdravotním změnám.“

Škodí a vůbec nepomáhají

„Pravidelná konzumace energetických nápojů může dětem způsobovat častější bolesti hlavy, břicha či sníženou chuť k jídlu. Pozorován je také negativní vliv na kardiovaskulární systém (…) Může způsobovat zvýšení krevního tlaku, tachykardie či srdeční arytmie,“ znepokojivě vykresluje na webových stránkách Institutu moderní výživy nutriční terapeut Jan Stuparič. Dále uvádí: „Maximální bezpečný denní příjem v dětském věku, tedy do 18 let, jsou dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin tři miligramy na každý kilogram váhy a den. Tuto hranici lze velmi snadno přesáhnout konzumací jediné plechovky Prime.“ Například čtyřicet kilo vážící školák se může takto hned dvakrát předávkovat. Starší nápoje Prime Hydration v plastových lahvích (500 ml) neobsahují kofein. Zato vyhledávaná a zjevně škodlivá řada Prime Energy v plechovkách (355 ml) ano. Do pitného režimu školáků rozhodně nepatří. Nejde o sportovní nápoje, jak se někteří domnívají.

Poslanci připravují novelu zákona

Učitelé jen stěží ovlivní, jaké nápoje si žáci do školy přinášejí. Více záleží na rodičích a jejich uvážlivém rozhodnutí. Předražený a dětmi tolik uctívaný drink Prime Energy se stává módním hitem a hlavně miliardovým byznysem. Mnohé školy jej zakazují školním řádem a varují žáky i rodiče před jeho nadužíváním. V Polsku zavedli už před třemi lety daň z cukru ve slazených nápojích. Získané peníze putují na zdravotní pomůcky, léčbu obezity nebo cukrovky. Od letošního ledna zakázali energetické nápoje, „drogy zabalené v cukru“, mladším osmnácti let. Také skupinka našich poslanců zasedla v závěru loňského roku spolu s vybranými odborníky ke kulatému stolu. Na základě zkušeností Polska a třeba i Litvy připravují novelu zákona, která by měla kromě jiného regulovat prodej energetických drinků dětem do 18 let. „Máme přislíbenou podporu zákona od SPD. Pro je ANO, kde je mezi poslanci hodně lékařů, a souhlasí s námi,“ ujišťuje poslanec Josef Flek, který hodlá zákon předložit spolu s místopředsedkyní TOP 09 Martinou Obchodnickou.

Stomatolog: Pijte čistou vodu

Výrobci volně dostupných energetických nápojů se připravované změně urputně brání. Argumentují, podobně jako u HHC, tím, že alkohol a cigarety jsou mládeži do osmnácti let zakázané, přesto se k nim snadno dostávají. Žádný zákaz či zákon, pokud není právně vymahatelný a doprovázený konkrétními sankcemi, důsledně neodstraní táhlé potíže a problémy. Nadměrné pití energetických nápojů často provázejí alkohol, cigarety a další návykové látky, jež mohou vést až k sebepoškozování. Dnes tyto nápoje užívá jednou týdně každé páté dítě. Deset procent dospívajících se uchyluje k jejich rizikové spotřebě. Prokazatelně škodí a nepatří do pitného režimu. Záleží na poslancích, kdy potřebná novela spatří světlo světa. Stromatolog Pavel Smažík vzkazuje školákům: „Pijte čistou vodu.“ Neublíží a ještě pomůže. Stejně platí, co škodí zdraví, životu neprospívá.

 TOR